24-01-2015 I Zawody Eliminacyjne Pucharu Zimowego 2016

I Zawody Eliminacyjne PUCHARU ZIMOWEGO 2016

oraz

I Zawody zaliczane do Pucharu HFT/FT DSSR 2016
pz-logo15

Tradycyjnie jak od wielu już lat nowy sezon strzelecki w południowej Polsce rozpoczyna się zawodami należącymi do tzw. Pucharu Zimowego HFT/FT.

Puchar Zimowy powstał w 2012 roku z inicjatywny Krakowskiego Klubu Strzelectwa Terenowego. Pozostałymi organizatorami pierwszej edycji były grupy KSP Jura, HunterTeam oraz BeskidTeam. Rok później do grupy organizatorów dołączyło Opole Team.  Klub DSSR jakoorganizator bierze udział w tej imprezie strzeleckiej od 2015 r.

Puchar Zimowy to nie tylko rywalizacja indywidualna – był to pierwszy ogólnopolski cykl wprowadzający formułę rywalizacji drużynowej w całym pucharze. Zwyczajowo Puchar Zimowy jest rozgrywany w pierwszych trzech miesiącach roku i poprzedza rozgrywki o Puchar Polski.

Obecnie rozgrywki Pucharu Zimowego to największy, najpopularniejszy i najbardziej zwarty cykl turniejowy w Polsce. Od roku 2014 Puchar Zimowy rozgrywany jest, jako memoriał śp. Andrzeja „Andreasa” Skiby, inicjatora zimowego strzelania w naszym kraju i jednego z głównych organizatorów poprzednich edycji Pucharu Zimowego. Zawody należące do Pucharu Zimowego z roku na ro cieszą się coraz większą popularnością wśród strzelców HFT i FT. Na zawodach DSSR w Jaworznie uczestniczyło w sumie 77 zawodników w wieku od 10 do 65 lat. Przybyli zawodnicy z Czech, oraz prawie ze wszystkich regionów Polski

.

Tor strzelecki na zawodach w Jaworznie.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami organizatorów na potrzeby zawodów zbudowany został tor strzelecki wspólny dla konkurencji HFT i FT. Tor strzelecki składał się z 30 figurek. Dla strzelców FT rozstawionych zostało 7 dodatkowych celów (w odległości powyżej 42 m i nie większej niż 50 m.) Oprócz klasyfikacji indywidualnej została także przeprowadzona klasyfikacja drużynowa na zasadach określonych w regulaminie Pucharu Zimowego 2016. Na zawodach w Jaworznie do rywalizacji drużynowej zgłosiło się siedem drużyny, były to: Bimber Team, KKST Kraków, Hunter Team, Jura Team Kolba.pl, DSSR Team oraz Sprężynowy Team

Dodatkowe atrakcje strzeleckie :

Po zakończonej konkurencji HFT/FT (i w czasie oczekiwania na ogłoszenie wyników) każdy z uczestników miał możliwość postrzelania z broni ostrej centralnego zapłonu 9 mm oraz z karabinka kbks. Strzelanie z pistoletów i rewolwerów odbyło się na dystansie 25 m.

Wyniki

Najlepszym strzelcem w kategorii HFT-1 okazał się zawodnik z klubu KKST Kraków, Tomasz Kocemba,  który wystrzelał komplet punktów (60), o drugim i trzecim miejscu w tej kategorii rozstrzygnęła dogrywka i ostatecznie drugą lokatę zdobył Bartłomiej Figas a trzecią Tomasz Pachoł. Natomiast w kategorii HFT-2 (sprężyna) najlepiej strzelał Sylwester Ślosarczyk (52 pkt), drugie miejsce zajął Dariusz Kida a trzecie Andrzej Przybysz. W kategorii FT najlepszym okazał się Sławomir Czapla (27 pkt), przed Jarosławem Majda i Grzegorzem Grabowskim. Najlepszym juniorem tych zawodów została Weronika Klimut (55 pkt.), drugie miejsce zajęła Marie Kvapilová a trzecie Aleksander Zawierucha. Najlepiej strzelającą kobietą okazała się także Weronika Klimut a najlepszym weteranem 60+ został Mieczysław Cupiał.