Harcerskie Zawody Strzeleckie 21-05-2016

czuwajW dniu 21 maja 2016 na strzelnicy Śląskiego Klubu Strzeleckiego DSSR  w Parku Rozkówka odbyły się

ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO STOWARZYSZENIA RUCHU HARCERSKIEGO  „CZUWAJ”

W dniu21 maja na strzelnicy Śląskiego Klubu Strzeleckiego DSSR rozegrane zostały zawody strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Organizatorem zawodów był Śląski Klub Strzelecki DSSR oraz Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Zawody przeznaczone były dla młodzieży harcerskiej zrzeszonej w hufcu Będzińskim i Sosnowieckim.

Główną konkurencją tych zawodów było strzelenie z wiatrówek do tarczy oddalonej od strzelającego zawodnika o 10 metrów. Na zawody stawiła się ponad 30 osobowa grupa zawodników z Hufca Sosnowiec i Będzin.

Przedstawicielami Hufca Sosnowiec i współorganizatorami zawodów byli wi-ce Przewodniczący Stowarzyszenia harcmistrz Czesław Surma oraz instruktorzy: pwd Jacek Opalski, phm Mariusz Stańczyk oraz phm Jacek Filus. Klub DSSR reprezentowany był przez Zarząd Klubu DSSR. Obecni byli prezes klubu Marek Zborek, sekretarz Grzegorz Sakłak, skarbnik Henryk Kozioł oraz Bartłomiej Zborek.

O Puchar Przewodniczącego SRH „Czuwaj” walczyło sześć drużyn:

  • 65 SDWi „Leśny Lud” Hufiec Sosnowiec,
  • 29 SDH „Zwiadowcy” Hufiec Sosnowiec,
  • 119 ZDH „Pomarańczarnia” Hufiec Ziemi Będzińskiej,
  • 19 SDH „Płomień”  Hufiec Sosnowiec,
  • 58 ZDH „Wyklęci” 1 Hufiec Ziemi Będzińskiej,
  • 58 ZDH „Wyklęci” 2 Hufiec Ziemi Będzińskiej,

w skład każdej drużyny wchodziło 5 zawodników.

Dla niektórych uczestników sobotnie zawody był to pierwszy kontakt z wiatrówką, dlatego przed rozpoczęciem zawodów przeprowadzone zostało strzeleckie szkolenie z zakresu bezpiecznego posługiwania się karabinkiem pneumatycznym o naciągu sprężynowym. Szkolenie przeprowadził sekretarz Klubu kol. Grzegorz Sakłak. Natomiast zasady celowania przy pomocy otwartych przyrządów celowniczych omówił skarbnik Klubu kol. Henryk Kozioł. Piękna letnia niemalże bezwietrzna pogoda zachęcała zawodników oraz wróżyła dobre wyniki. Bezpośrednio przed zawodami przeprowadzono krótki trening podczas którego każdy zawodnik mógł osobiście przekonać się jak strzela się z wiatrówki zanim jeszcze będą to strzały punktowane.

mistH24

Punktualnie o godzinie 10.30 rozpoczęły się zawody. Na pięciu stanowiskach rozpoczęła strzelanie pierwsza z drużyn. Każdy z zawodników posiadał taki sam model karabinka dlatego szanse wystrzelania dobrego wyniku  dla wszystkich zawodników były jednakowe.  Było to możliwe dzięki pomocy dyrektora Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach dyr ppłk(r) Ryszarda Kasprzyka który zapewnił odpowiednie dla młodzieży karabinki do rozegrania tych zawodów. Dzięki temu każdy z zawodników strzelał z takiej samej wiatrówki. Jest to bardzo istotny element zawodów gdyż zapewnia każdemu zawodnikowi takie same szanse w przeprowadzonej rozgrywce. Już w czasie treningu można było zauważyć że niektórzy z uczestników strzelali bardzo celnie. Każdy z zawodników w ramach przeprowadzonej konkurencji strzeleckiej oddawał 8 strzałów do dwóch tarcz. Jedna z tarcz by była tarczą treningową do której zawodnik oddawał trzy strzały, drugą tarczą była to tarcza punktowana do której zawodnik oddawał pozostałe 5 strzałów. Zawody trwały do godziny 12.30. Po zebraniu tarcz komisja sędziowska rozpoczęła przeliczanie punktów. Wyłonieni zostali zwycięscy:

mistH41Najlepszy zawodnik w klasyfikacji indywidualnej: Nikola Krakowiecka – 45 pkt


 WYNIKI ZAWODÓW

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA  

Miejsce Liczba punktów Nazwa drużyny
I 191    58 ZDH „Wyklęci” 2 Hufiec Ziemi Będzińskiej
II 169    58 ZDH „Wyklęci” 1 Hufiec Ziemi Będzińskiej
III 142    119 ZDH „Pomarańczarnia” Hufiec Ziemi Będzińskiej
IV 141    19 SDH „Płomień”  Hufiec Sosnowiec
V 111    29 SDH „Zwiadowcy” Hufiec Sosnowiec
VI 61    65 SDWi „Leśny Lud” Hufiec Sosnowiec

WYNIKI ZAWODÓW

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

 Miejsce  Liczba punktów
Nazwisko i imię Nazwa drużyny
I 45 Krakowiecka Nikola 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 2
II 42 Nowak Piotr 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 2
III 38 Cywiński Karol 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 1
III 38 Ferdyn Zuzanna 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 1
IV 36 Ligenza Jakub 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 2
IV 36 Pająk Bartłomiej 58 Zagłębiowska Drużyna Harcerska „Wyklęci” 2

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe  dyplomy oraz nagrody książkowe. Po zakończeniu zawodów każdy z uczestników mógł skorzystać ze strzelnicy i postrzelać jeszcze raz do tarczy, już bez takiego  stresu jak na zawodach. Dlatego też część zawodników nie pojechała do domów tylko do późnych godzin popołudniowych strzelała do tarcz oraz figurek HFT.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

Permalink do tego artykułu: http://dssr.org/portal/harcerskie-zawody-strzeleckie-21-05-2016/