III Zimowe Zawody Pucharu Zimowego 2015

III Zawody Pucharu Zimowego – 8 luty 2015

Organizator Klub DSSR

Miejsce rozgrywania zawodów:  Zakrzów

W tym roku Klub DSSR po raz pierwszy w swojej historii dołączył do corocznie organizowanych zawodów strzeleckich HFT i FT należących do rozgrywek Pucharu Zimowego.  W 2015 do organizacji Pucharu Zimowego zgłosiły się kluby: KSP Jura, KKST Kraków,  Hunter Team, Beskid Team oraz DSSR.  Przygotowania do zimowych zawodów organizowanych przez DSSR w Zakrzowie rozpoczęły się już jesienią 2014 r. Za najlepszą lokalizację do rozegrania tych zawodów uznano Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy Caritas w Zakrzowie. O wyborze tego miejsca zadecydowała głownie atrakcyjna, naturalnie ładna i urokliwa leśna sceneria terenu na którym rozegrano zwody jak również bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Ponadto przystępne ceny noclegów oraz bardzo dobra kuchnia działająca w Ośrodku zachęcały do skorzystania z tej oferty, Ośrodek Wczasowo-Rekreacyjny w Zakrzowie to od kilku lat jest wykorzystywane przez DSSR do organizacji jesiennych zlotów strzeleckich. W miesiącach letnich i jesiennych mocno pofałdowany teren, liczne wykroty i parowy a także gęsty las nie przeszkadzają zawodnikom i organizatorom. Zimą w Zakrzowie zaśnieżony teren można spodziewać się dużej ilości śniegu który może nie tylko utrudnić dojazd na miejsce zawodów lecz również przeszkodzić w rozegraniu zawodów HFT i FT.  W tym roku pogoda była łaskawa dla organizatorów natomiast zawodnikom sprawiła niemałą atrakcję. Śnieg zaczął padać już w noc poprzedzająca dnień zawodów.

W zawodach uczestniczyło 59 zawodników (55 pełnoletnich oraz 4 juniorów). Dla 3 zawodników rozegrano konkurencje FT, natomiast  56 strzelało HFT. Sędzią głównym zawodów został Zdzisław Słaby (Oko). Tor strzelecki opracował Marek Zborek (marekzb). Od strony technicznej III Zawody zabezpieczał Grzegorz Sakłak (Vip63). Na torze ustawione zostało 30 celów HFT oraz dostawiono 10 celów tylko dla zawodników FT. Zwody  organizowane są zgodnie z regulaminem PFTA.

Imprezę strzelecką poprzedziła jak zwykle krótka odprawą na której omówiono tor strzelecki i przypomniano zawodnikom zasady bezpieczeństwa. W czasie wszystkich zawodów PZ 2015 organizatorzy całego cyklu zbierają pieniądze na leczenie jednego ze współorganizatorów Pucharu Zimowego w latach 2013-2014 i prezesa klubu OGST Opole Team LOK, Michała Halupczoka. Tym razem na zawodach DSSR oprócz standardowej puszki,  przeprowadzona została licytacja którą poprowadził Grzegorz Sakłak. Na licytacji sprzedane zostały dwie figurki HFT.  Sumę pieniędzy którą zebrano przekazano w całości na konto bankowe dla naszego kolegi Michała.

Zawody rozpoczęły się przy niewielkim mrozie bez opadów śniegu. Po około 30 min od chwili rozpoczęcia zawodów opady śniegu stawały się coraz bardziej intensywne. W ciągu godziny napadało około 15 cm śniegu a następnie zerwał się wiatr powodujący zamieć śnieżną.  Wkrótce ciemne chmury przysłoniły niebo a śnieżyca stała się tak intensywna że zlokalizowanie celu który był na dystansie większym niż 15 metrów było niemalże niemożliwe. Na szczęście po 10 minutach zmieć śnieżna ustała a czarne chmury przewiał wiatr. Zawody nie zostały przerwane. Lunety, karabinki i zawodnicy pokryły się śniegiem. Cele (figurki) działały nieprzerwanie pomimo opadów śniegu i nie wymagały serwisu oraz odśnieżania. Zawody trwały bez gwizdków i przerw. Na zawodach po raz pierwszy wypróbowany został system zawieszania linek na przelotkach umieszczonych kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Takie rozwiązanie opracowane przez Grzegorza Sakłaka zapobiegło przymarzaniu linek do ziemi oraz zasypywanie ich śniegiem. Aura była najlepszym sprawdzianem. Nowe rozwiązanie techniczne Grzegorza sprawdziło się w stu procentach.

Ostra śnieżna zimowa pogoda nie przeszkodziła zawodnikom w osiągnięciu wysokich wyników. Pierwsze miejsce w konkurencji FT wystrzelał Sławomir Czapla z KSP Jura  – 28 pkt który znacznie wyprzedził Grzegorza Grabowskiego KSP-Jura  – 23 pkt oraz Rafała Roznera  Beskid Team – 18 pkt. Sławek swoim pierwszym miejscem w Zakrzowie zapewnił sobie zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Zimowym. Było to bowiem jego trzecie zwycięstwo w trzech z pięciu rozgrywanych zawodów.  W konkurencji HFT-1 najlepszym zawodnikiem był Przemek Godek KKST Kraków – 58 pkt. Miejsca drugie, trzecie i czwarte zostały wyłonione w dogrywce gdyż trzech zawodników uzyskało tę samą liczbę 57 punktów. Ostatecznie po dogrywce poprowadzonej przez sędziego głównego Zdzisława Słaby  drugie miejsce zajął Witold Bojanowski ŁGS Łódź, trzecie Krzysztof Ćwik Hunter Team a czwarte Tomsz Kaperek KSP-Jura . W konkurencji HFT-2 tak jak można się było tego spodziewać wygrał Dariusz Kida – 53 pkt, drugie miejsce zajął Adrian Kała KSP-Jura – 45 pkt. Miejsce trzecie zostało rozstrzygnięte w dogrywce gdyż dwóch zawodników wystrzelało 44 pkt. – ostatecznie trzecie miejsce zajął Stanisław Gurba z Gorlic. Najlepszym juniorem młodszym był  Antek Kociołek  z Łodzi – 45 pkt, drugie miejsce zajął Kacper Gradowski – 36 pkt na trzecim  zawodnik z Klubu DSSR Aleksander Zawierucha – 32 pkt. W klasie zawodników junior starszy wystąpił tylko jeden zawodnik Barłomiej Zborek DSSR – 30 pkt.

Tor należał do tych bardziej wymagających od strzelców koncentracji i dobrej oceny odległości,  nikt z zawodników nie wystrzelał kompletu punktów.  Kilka ustawionych figurek posiadała niewielką powierzchnię tzw „blachy” stąd też uzyskanie jedynki także nie było łatwe. Na zawodach w Zakrzowie nie mogło zabraknąć także tzw. „Stefanków”, czyli płaskich podkładek zastępujących standardowy palik HFT. Utrudniały one skutecznie oddanie stabilnego strzału zawodnikom. Najtrudniejszymi figurkami były te które umieszczono na dystansie 36 metrów.


 Oficjalna klasyfikacja Pucharu Zimowego 2015

 

Permalink do tego artykułu: http://dssr.org/portal/iii-zimowe-zawody-pucharu-zimowego-2015/