Powrót do Konstrukcje

Stojaki do ładowania rewolwerów CP

    Stojaki do ładowania rewolwerów opracowane zostały przez naszego kolegę Grzegorza Sakłaka „Vip63” który pełni funkcję Klubowego Sekretarza. Jest od wielu lat miłośnikiem strzelectwa nie tylko pneumatycznego lecz również czarno-prochowego. W wolnym czasie lubi majsterkować i konstruować. Dzięki pomysłowości Grzegorza Klub DSSR korzysta z nowych rozwiązań które pozwalają na szybkie i sprawne ustawienie a następnie złożenie toru HFT.składającego się z 40 celów. Opracował i wykonał stojaki oraz uchwyty do figurek HFT które umożliwiają na umocowanie celu HFT w każdych warunkach terenowych. Oprócz działalności klubowej Grzegorz jest także podharcmistrzem ZHP prężnie działającym w Komendzie Hufca w Sosnowcu. Poniżej opis stojaka do łądowania rewolwerów CP opracowany przez Grzegorza.  

Stojaki do ładowania rewolwerów CP

    Każdy kto choć raz ładował rewolwer czarno-prochowy wie, że jest to czynność dość pracochłonna, precyzyjna i oczywiście musi  być wykonywana w sposób bezpieczny. Podczas ładowania rewolweru czarno-prochowego dobrze jest umieścić rewolwer w jakimś stojaku tak aby broń była stabilna i nie przewróciła się w czasie gdy sypie się proch do komory lub wciska kule. Umieszczenie broni w stojaku powinno umożliwić łatwe wsypywanie prochu do komór bębenka, a także bezpieczne i precyzyjne wciskanie kul za pomocą pobojczyka rewolweru. Kule po wciśnięciu do komór prochowych nie mogą wystawać powyżej krawędzi magazynka-bębenka gdyż zablokuje to jego obrót podczas strzelania. Poniżej zamieszczamy fotografie stojaków wykonanych przez naszego kolegę Vip63.

DSCN3394c

    Pierwszy z prawej – stojak, brązowy, wykonany jako pierwszy, był wykonany jako prototyp stojaka czarnego. Pomimo swej dość specyficznej konstrukcji ( do jego wykonania Vip63 wykorzystał części z oparcia starego fotela),  jest bardzo funkcjonalny,  ma tylko, tę wadę że zajmuje dużo  miejsca w walizce strzeleckiej. Drugi stojak  w kolorze czarnym również wykonany z drewna jest mniejszy, Stojak czarny świetnie spełnia swoje zadanie, ładowanie rewolweru jest łatwe i bezpieczne. Ładując kule do komór bębenka przy pomocy pobojczyka, możemy dokładnie obserwować na jaką głębokość zostały wciśnięte. Po dwóch stronach stojaka wywiercone zostały otwory – stanowiska dla fiolek z prochem i kaszką (wypełniaczem) – w sumie 2×6 otworów. Fiolki z prochem i z wypełniaczem umieszczone są w stojaku po to aby przyspieszyć proces ładowania i zminimalizować możliwość pomyłki. Stojak czarny zajmuje mniej miejsca w walizce strzeleckiej w porównaniu ze stojakiem czarnym. 

Permalink do tego artykułu: http://dssr.org/portal/nasze-konstrukcje/stojaki-do-ladowania-rewolwerow-cp/