Zawody Strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Kręgu SRH CZUWAJ

 czuwaj
  
Zawody Strzeleckie o Puchar
 
Przewodniczącego Kręgu SRH CZUWAJ
 
na strzelnicy
 
Klubu DSSR Będzin Park Rozkówka
 
 
 
 
W sobotę 16 maja 2015 r na strzelnicy DSSR w parku Rozkówka rozegrane zostały harcerskie  zawody strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” działającego przy Hufcu ZHP w Sosnowcu
 
Sosnowiecką Komendę Hufca ZHP reprezentował hm. Czesław Surma, obecni także byli: rzecznik prasowy Hufca ZHP Sosnowiec Jacek Filus oraz  pwd. Jacek Opalski.
 
W zawodach strzeleckich wzięli udział harcerze Sosnowieckiego Hufca ZHP z:
  • 65 Sosnowieckiej Drużyny Wielopoziomowej „Leśny Lud”, działającej przy ZSO nr 6 w Sosnowcu,
  • Drużyna Harcerska „Bieszczadzkie Wilki”, działająca przy SP nr 6 w Sosnowcu, oraz
  • Drużyna Harcerska „Płomień”, działająca przy SP nr 10 w Sosnowcu.
Rozegrano zawody w strzelaniu tarczowym na dystansie 10 m. Zawodnicy strzelali z zabytkowych wiatrówek Łucznik o mocy około 10 J wyprodukowanych w Radomskiej Fabryce Broni w latach siedemdziesiątych. Przed punktowaną konkurencją odbył się trening strzelecki w czasie którego zawodnicy mogli oddać kilkanaście strzałów do tarcz testowych oraz figurek HFT. Strzelano z wiatrówek z otwartymi przyrządami celowniczymi (muszka, szczerbinka). Ponieważ większość uczestników nie strzelała wcześniej z wiatrówek, przed zawodami każdy z uczestników został zapoznany z zasadami bezpiecznego strzelania, dowiedział się o zasadach celowania i ogólnie zapoznał się z budową oraz obsługą sprzętu strzeleckiego. Szkolenie przeprowadził Grzegorz Sakłak. Sędzią głównym zawodów został Jacek Filus. Zawody prowadzili oraz Klubu DSSR reprezentowali: Marek Zborek- Prezes, Grzegorz Sakłak – Sekretarz, pomoc w organizacji zawodów  Bartłomiej Zborek.
 
Po skończonym strzelaniu gdy komisja sędziowska przeliczała punkty harcerze częstowali się kiełbaskami z grilla ufundowanymi przez Hufiec ZHP Sosnowiec.
Wszystkie zdjęcia z harcerskich zawodów można zobaczyć w naszej –>> GALERII ZDJĘĆ
 
Oficjalne wyniki zawodów
 
Klasyfikacja indywidualna:

  • I   miejsce:  Ignatjew Zielonka Wiktor  – 19 SDH  „Płomień”
  • II  miejsce:  Narkiewicz Bartłomiej       – 19 SDH  „Płomień”
  • III miejsce:  Świąder Maja                       – 65 SDWi „Leśny Lud”

Klasyfikacja drużynowa:

  • I miejsce zajęła 65 Sosnowiecka Drużyna Wielopoziomowa „Leśny Lud”, działająca przy ZSO nr 6 w Sosnowcu,
  • II miejsce zajęła 11 Sosnowiecka Drużyna Harcerska „Bieszczadzkie Wilki”, działająca przy SP nr 6 w Sosnowcu,
  • III miejsce zajęła 19 Sosnowiecka Drużyna Harcerska „Płomień”, działająca przy SP nr 10 w Sosnowcu.

Dla wszystkich uczestników zawodów Sosnowiecki Hufiec ZHP ufundował pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Na pamiątkę uczestnictwa w zawodach  każdy z uczestników otrzymał od Klubu DSSR drobny podarunek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów za sportową atmosferę oraz gratulujemy zwycięzcom uzyskanych wyników.

Zapraszamy harcerzy na strzelnicę DSSR do parku Rozkówka

na następne zawody w strzelaniu pneumatycznym.

CZY WIESZ ŻE ....... Lilijka to symbol harcerstwa - historia, znaczenie, tradycja

Lilijka harcerska: tradycja, symbol, historia

Pochodzenie i historia

ZimaZ2Lilijka wzorowana jest na symbolu oznaczającym północ na średniowiecznych kompasach, co ma oznaczać wskazywanie właściwej drogi. Symbol lilijki spopularyzowany został  przez londyńczyka  Roberta Baden-Powella – w 1898 wykorzystana była jako odznaka dowodzonego przez niego 5 Pułku Dragonów Gwardii. Lilijka jest światowym symbolem skautów.

W 1927 na ramionach lilijki używanej przez Związek Harcerstwa Polskiego umieszczono litery ONC oznaczające hasło filaretów – Ojczyzna, Nauka, Cnota.  Te trzy litery były eksponowane na lilijce do 1965, kiedy to na mocy nowego regulaminu zmieniono jej kształt (stał się bardziej kanciasty) i usunięto litery. Jednak większość drużyn harcerskich zbojkotowała ten wzór nosząc nadal tradycyjną lilijkę, masowo produkowaną w prywatnych zakładach grawerskich. Dopiero VII Zjazd ZHP w 1981 przywrócił tradycyjne oznaczenie i wygląd lilijki harcerskiej.

Prawie wszystkie pozostałe organizacje harcerskie w Polsce również używają symbolu harcerskiej lilijki. Wyjątkiem jest Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, które używa modyfikacji tradycyjnej harcerskiej lilijki pod postacią Lilijki Zawiszackiej. Od czasu wstąpienia SHK „Zawisza” do FSE używana jest również lilijka Skautów Europy wpisana w krzyż ośmioramienny. Lilijka harcerska będąca symbolem ZHR (tradycyjna lilijka przepasana w węźle biało-czerwoną szarfą) została zaprojektowana w 1989 r. przez hm. Małgorzatę Wojtkiewicz.

Symbolika lilijki

Na lilijcZimaZ1e skautowej na płatkach znajdują się dwie gwiazdki symbolizujące szczytne ideały do których dążą harcerze, zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu. Lilijka ta jest opleciona kręgiem z liny związanej płaskim węzłem. Krąg ten symbolizuje braterski krąg harcerzy. Węzeł jest symbolem dobrego uczynku, który harcerz powinien spełniać każdego dnia.

Lilijka skautowa jest elementem krzyża harcerskiego – znajduje się w środku krzyża, otoczona okręgiem i wieńcem dębowo-wawrzynowym. Od niej na wszystkie strony biegną promienie – oznaczające dążenie harcerstwa do promieniowania na cały świat.

Lilijka na mundurze i odznakach harcerskich

Metalową lilijkę noszą harcerze na nakryciu głowy (rogatywce, berecie, kapeluszu). Harcerze, którzy nie złożyli jeszcze Przyrzeczenia Harcerskiego noszą ją także w miejscu krzyża harcerskiego – na lewej piersi (na wysokości serca). Instruktorzy harcerscy noszą też barwną lilijkę z materiału w kolorze podkładki instruktorskiej (odpowiadającej posiadanemu stopniowi instruktorskiemu). Różnorodne modyfikacje lilijki są elementem często spotykanym na harcerskich sztandarach, proporcach, odznaczeniach i oznakach: plakietkach, emblematach itp.

Zamknij

 

CZUWAJ !!!

 

Permalink do tego artykułu: http://dssr.org/portal/zawody-strzeleckie-o-puchar-przewodniczacego-kregu-srh-czuwaj/